جاذبه های گردشگری رم

>> جاذبه های گردشگری رم:

امروزه رم بخاطر وجود تعداد بیشمار گنجینه های باستان شناسی و هنری، جذابیت سنت های منحصر بفرد، زیبایی مناظر پانورامیک و شکوه پارک های باطراوتش، یکی از مهمترین مقاصد گردشگری دنیاست. در میان گنجینه های متعدد رم می توان به موزه های بسیار (موزه کاپیتولینی، موزه های واتیکان، گالریا بورگزه و موزه های هنر مدرن و معاصر دیگر)، آبراه ها، فواره ها، کلیساها، کاخ ها، بناهای تاریخی، خرابه های محکمه رم و دخمه ها، اشاره کرد. رم سومین شهر پربازدید اروپا  بعد از لندن و پاریس است و سالانه 7 تا 10 میلیون نفر از آن دیدن می کنند. کولوسیوم و موزه های واتیکان به ترتیب با 4 میلیون و 4.2 میلیون بازدیدکننده در سال، در رده های 39 و 37 پربازدیدترین مکان های دنیا قرار دارند

>> کولوسیوم رم :

میدان گلادیاتورهای رم، هیجان انگیزترین بخش باستانی رم است . آمفی تئاتر فلاویان در اصل با Colosseum شناخته می شود که با ٥٠٠٠٠ جای نشستن در سال ٨٠ بعد از میلاد مسیح گشوده شده و برای مسابقات گلادیاتورها و تماشاگرانی که به مسابقات خشن و خونین علاقه داشتند، مورد استفاده قرار می گرفت. کولوسیوم رم در طول مدت ٢٠٠٠ سال یکی از برترین جاذبه های توریستی این منطقه محسوب شده و سالانه بیش از پنج میلیون توریست را به تور رم جذب می کند. کولوسیوم رم توسط امپراتور وسپاسیان بین سال های ٦٩ تا ٧٩ بعد از میلاد در منطقه ای منتسب به نرو پالاتیال دوموس آئورا ساخته شد، کلوسیوم در سال ٨٠ پس از میلاد پس از حدود ١٠ سال ساخت و ساز کامل شد. این مکان در ابتدا توسط فرزند وسپاسیان و بعد از آن تیتوس (جنگجوی معروف آن دوره) ما بین سال های ٧٩ تا ٨١ پس از میلاد با بر پایی ١٠٠ برنامه در شب و روز به کشتار ٥٠٠٠ حیوان درنده شروع به کار کرد. تراژان (جنگجو) در سالهای ٩٨ تا ١١٧ پس از میلاد این ماراتون را با کشتار ٩٠٠٠ گلادیاتور و ١٠٠٠٠ حیوان ادامه داد.

ظرفیت ٥٠٠٠٠ نفری این مجموعه در اصل به نام خاندان وسپاسیان بود که بعد از آن به آمفی تئاتر فلاویان تغییر نام داد، با هر دو نام از هراسناکترین صحنه های نبرد رم به حساب می آمد، با اینکه بزرگترین نبود و سیرکو ماسیمو با ظرفیت ٢٥٠٠٠٠ نفر بزرگترین است. نام کولوسئوم رم  در قرون وسطی نه به خاطر اندازه آن بلکه به خاطر تندیس بزرگ کلوسیو د نرونه که در مجاورت آن قرار دلرد روی این بنا گذاشته شد.دیوارهای بیرونی در سه طبقه طراحی شده و معماری آن با ستون های مرتبط به هم از کف بر اساس سبک دوریس و کورنتیان مستحکم شده است. دیوارهای بیرونی با سنگ تراورتن پوشیده شده، طبقه دوم و سوم با سنگ مرمر پوشیده شده است. طبقات بالایی دارای پنجره و حلقه هایی به سبک کورنتیان است، استحکام بنا توسط ٢٤٩ میله نگهدارنده تامین شده و با پارچه های کرباسی تماشاگران از باران و آفتاب در امان هستند. ٨٠ آرک (تونل) ورودی که به نام وومیتوریا شناخته می شوند.

فضای داخلی کولوسئوم به سه بخش مجزا تقسیم شده است. میدان اصلی (مسابقه)، مکان نشستن عموم و لژ سلطنتی. کف میدان اصلی از چوب است و با شن پوشانده شده تا از زمین خوردن و لغزیدن بر روی خون جنگجویان جلوگیری شود. در میدان دریچه هایی وجود دارد که میدان را به فضای زیرین بنا متصل میکند. ضمنا حیوانات درنده ای که در قفس ها نگهداری می شوند برای مبارزه با جنگجویان از همین دریچه ها وارد میدان می شوند. بخش عمومی در سه طبقه طراحی شده است، بخش زیرین مخصوص شوالیه ها، بخش میانی برای ثروتمندان و بخش فوقانی برای مردم عادی در نظر گرفته شده است. بخش لژ سلطنتی هم که در بالا و روبروی جایگاه عمومی به صورت یک تراس و بالکن ساخته شده مخصوص فرنانروا، دولتیون و مهمانان مخصوص است.کولوسیوم رم شاهدی بر مهارت های مردم رم باستان در حوزه معماری است و بینشی در مورد بازی های گلادیاتوری که در این استادیوم عظیم برگزار می شد، می دهد. در بیرون کولوسیوم و زیر طاق کنستانتین بهترین جا برای عکس انداختن است. این طاق در سال 315 به یاد پیروزی کنستانتین بر مارکوس اورلیوس ساخته شد. برای آنکه در صف های طولانی نایستید، زودتر بلیت هایتان را به صورت آنلاین بخرید.

 

تور اروپا| رم| ویزا شینگن| تور رم|

 

>> معبد پانتئون رم  :

معبد پانتئون رم گویی کاملاً دست نخورده باقیمانده است. معبد پانتئون رم در سال 27 قبل از میلاد ساخته شده است و در قرن دوم پس از میلاد بازسازی شده است. بعد از رنسانس، ازمعبد پانتئون رم به عنوان آرامگاه بعضی از هنرمندان و نخبگان شهر از جمله رافائل نقاش و پادشاهان ایتالیا استفاده شد. معماری پانتئون با ستون های بلند و ویژگی های داخلی خاص و گنبد جالبی که دارد در سراسر دنیا منبع الهام بوده است. عبد ٢٠٠٠ ساله که در حال حاضر کلیسا پانتئون است، جز بهترین بناهای بزرگ رم باستان بشمار می رود. فرم کنونی این بنا به سال ١٢٠ میلادی هنگامی که امپراتور هادریان از روی معبد اصلی مارکوس اگریپا متعلق به قرن ٢٧ قبل از میلاد ساخته شده است باز می گردد. گنبد این بنا بزرگترین دستاورد معماری رم و بزرگترین گنبد تقویت نشده بتنی است، که تا به حال در دنیا ساخته شده است. معبد هادریان به خدایان کلاسیک تعلق دارد. نام پانتئون رم  بر گرفته از اشتقاق از کلمات یونانی پان (همه) و تئون (خدا) شکل گرفته است که در سال ٦٠٨ میلادی آن را به عنوان یک کلیسای مسیحی وقف کرده اند. در دوران رنسانس این مکان مورد مطالعه فراوان قرار گرفته (برونلسکی آن را به عنوان اثر بخش ترین مکان تاریخی از دوران رنسانس در فلورانس دانسته است). امروزه شما مقبره هنرمند بزرگ رافائل در کنار کسانی مانند پادشاهان ویتوریو امانوئل دوم و امبراو اول را می توان دید.تا حدودی می توان گفت که نمای داخلی آن از نمای خارجی تاثیرگذارتر است. قسمت بیرونی شامل ١٦ ستون قرنتس (هر بلوک سنگی) در حمایت از سنگ فرش سه گوش است. به کمک تقدیس خود این کلیسا در قرن هفتم از غفلت مسیحیان که بسیاری از بناها فرو ریخت در امان ماند. اگر چه طلاها و برنز های آن از دست غارتگران در امان نمانده. خوشبختانه درب برنز رم اصلی باقی مانده است.

معبد پانتئون| رم| تور اروپا| ویزا شینگن |

 

>> پیاتزا ناوونا رم :

میدان ناوونا یا در اصطلاح ایتالیایی ها پیازا ناوونا (Piazza Navona) میدان معروفی است در مرکز شهر رم پایتخت کشور ایتالیا. این استادیوم در جای مکانی ساخته شده که در دوره باستان یعنی در دوره رم باستان استادیوم بوده است. میدان ناوونارم  در قرن اول میلادی ساخته شده است و به عنوان میدان مسابقه و ارابه رانی مورد استفاده قرار می گرفته است. نام سابق آن آگونا بوده که اکنون عقیده بر این است که به میدان ناوونا رم  تغییر نام یافته است. این میدان پس از دوران باستان در قرن 15 میلادی به عنوان بازار مرکزی شهر برای تجار و دستفروشان بوده است. بعد از اینکه بازار شهر به نقطه دیگری منتقل شد این میدان به عنوانی یک اثر به جای مانده از قدیم و به عنوان یکی از سبک های معماری باروک شناخته شده است. در مرکز این میدان اثر معروفی به نام چهار رودخانه که در سال 1651 توسط لورنزو برنینی ساخته شده است. میدان ناوونا دو فواره معروف دیگر نیز دارد در بخش جنوبی میدان فونتانا دل مورو که توسط معمار معروفی به نام نپتون ساخته شده . این چشمه در سال 1574 ساخته شده است.

معبد پانتئون| رم| تور اروپا| ویزا شینگن | میدان پیاتزا ناوونا|

 

>> گالری بورگزه رم :

بیرون موزه بورگزه رم هم درست مثل داخلش زیباست و در مکان شیکی در باغ های ویلای بورگزه واقع شده است. در داخل موزه، مجسمه های برنینی از جمله آپولو و دافنه را می بینید. این مجموعه قابل توجه شامل آثاری از هنرمندان بزرگی همچون کورجیو، رافائل، روبنز و کاراواجیو می شود. گرفتن بلیت سخت ترین کار برای شماست. این موزه هر دو ساعت فقط 360 بازدیدکننده می پذیرد. پس باید از قبل رزرو کنید.

معبد پانتئون| رم| تور اروپا| ویزا شینگن | میدان پیاتزا ناوونا|موزه بورگزه رم|

 

>> قلعه سنت آنجلو رم :

قلعه سنت آنجلو رم که روی تیبر واقع شده است توسط امپراتور هادریان ساخته شد تا به عنوان آرامگاهی برای خانواده اش مورد استفاده قرار گیرد. این قلعه که مناظر باشکوهی از شهر از بالای آن دیده می شود، آرامگاه مناسبی برای پادشاهان است. با گذشت قرن ها، در سال 401 این قلعه به قلعه ای نظامی تبدیل شد و بعد اقامتگاه پاپ و سپس زندان شد. حالا یک موزه است که می توانید مجسمه فرشته مقرب میکائیل را در تراس آن ببینید.

 

معبد پانتئون| رم| تور اروپا| ویزا شینگن | میدان پیاتزا ناوونا| قلعه سنت آنجلو رم|

 

 

>> امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور ایتالیا و تور رم و اخذ ویزا شینگن  با ما تماس بگیرید.

نظرات